Czym się kierować przy wyborze maski ochronnej?

Czym się kierować przy wyborze maski ochronnej?

Obecna sytuacja na świecie sprawia, że maseczka ochronna stała się podstawowym atrybutem w życiu codziennym. Jest ona niezbędna przy pełnieniu obowiązków zawodowych czy robieniu zakupów. Wybór maseczki nie jest łatwy, ponieważ przez pandemię powstało wielu producentów. Każdy z nich oferuje produkt odmiennej jakości, a jak wiadomo maseczka, powinna zatrzymywać wirusy i pyły. Czym się kierować przy wyborze maseczki na twarz?

Odpowiednia skuteczność filtracyjna

Na rynku można zakupić maseczki, które wykazują różną skuteczność filtracyjną. Wskaźnik ten powinien być głównym czynnikiem, generującym zakup maseczki. Każdy producent maseczek ma obowiązek poinformowania o skuteczności filtracyjnej i certyfikatów. Skuteczność określa zdolność do zatrzymywania pyłów, które mają średnice poniżej 0,5 mikrometra. W związku z tym na rynku można wyróżnić maseczki, które są wyposażone w filtry o klasach: p1, p2 oraz p3. Ochrona w stopniu p1 chroni w sposób podstawowy i zatrzymuje jedynie 80% pyłów PM 2.5. Filtr o klasie p2 zatrzymuje wszystkie pyły PM 2.5 oraz 94% pyłów o średnicy mniejszej niż 0,5µm. Specjaliści zalecają w szczególności maseczkę tego typu obywatelom mieszkających w dużych miastach, gdzie występuje smog. Filtr natomiast o klasie p3 zapewnia najwyższą możliwą ochronę, jaką są w stanie zapewnić maseczki. Maseczki tego typu skutecznie zatrzymują wszystkie pyły o każdej średnicy. Z racji takich właściwości takie maseczki są rekomendowane osobom cierpiącym na schorzenia układu oddechowego oraz sportowcom.

Rozmiar maseczki

Wybierając odpowiednią maseczkę dla siebie, warto zwrócić uwagę na rozmiar. W czasie pandemii nic tak nie denerwuje, jak nieprzyjemny ucisk maseczki na twarz. Producenci oferują maseczki w rozmiarach S, M oraz L. Zatem rozmiary występują w takiej samej nomenklaturze, jak na przykład ubrania. Maseczki mogą mieć dodatkowe ulepszenia w postaci naciągu lub rzepa. Dodatkowe rozwiązania, stabilizujące maseczkę na twarzy zwiększają komfort jej noszenia. Głównym założeniem maseczki jest ochrona przed pyłami, dlatego ważny jest odpowiedni ucisk na nos. Bez tego maseczka może być w ogóle nieskuteczna. Jeśli nie będzie odpowiedniego nacisku, wtedy może dojść do całkowitego przecieku. W czasie pandemii przeciek jest skutecznie niebezpieczny. Dlatego wielu ekspertów zwraca uwagę na sposób jej noszenia.

Zawór wentylacyjny w maseczce

Maseczki z lepszej półki zawierają zawory wentylacyjne. Często minusem zwykłych bawełnianych maseczek jest ograniczenie oddychania. Zawory znacznie ułatwiają oddychanie, dzięki czemu maseczki z takimi zaworami są chętnie stosowane przez sportowców. Aktywność fizyczna w maseczkach tego typu, nie sprawia dyskomfortu.