ROZMOWA KWALIFIKACYJNA?WYGLĄDAJ LEPIEJ NIŻ DOBRZE

ROZMOWA KWALIFIKACYJNA?WYGLĄDAJ LEPIEJ NIŻ DOBRZE

Rozmowa kwalifikacyjna to sytuacja stresująca. Każdemu zależy, by wypaść jak najlepiej i otrzymać upragnioną posadę, ale nie tylko wiedza i styl naszej wypowiedzi ma znaczenie dla wyniku końcowego. Ważnym elementem, chcąc nie chcąc, jest nasz wygląd zewnętrzny.

Wygląd zewnętrzny to jeden z ważniejszych elementów, który już od pierwszego wrażenia świadczy o naszej wiarygodności lub jej braku. Podniesienie atrakcyjności fizycznej poprzez założenie konwencjonalnego, dobrze dopasowanego do naszej sylwetki oraz panujących warunków pracy, jednocześnie stroju formalnego to pierwszy stopień, aby korzystnie wpłynąć na opinię o nas samych u naszego przyszłego pracodawcy. Warto postawić na stonowane barwy, schludność i estetykę. Kobiety nie powinny odkrywać ramion i szczycić się zbyt dużym dekoltem, warto też zadbać o dopasowaną biżuterię. Mężczyźni mogą postawić na dodatki – świetnym dodatkiem do koszuli będzie krawat na rozmowę kwalifikacyjną. Warto pamiętać o tym, by w ten dzień ubrać się starannie, nawet jeżeli w wybranym przez nas zakładzie pracy na co dzień nie obowiązuje strój formalny. Strój powinien być przede wszystkim czysty i schludny. To, o czym nie możemy również zapomnieć, to nie tylko dobrze dobrany ubiór, ale również higiena osobista.

NIE TYLKO STRÓJ


Tłuste włosy, niezadbane paznokcie i niedopasowany makijaż nie będą świadczyć o nas najlepiej, a to one tworzą nasz wizerunek już od pierwszych chwil przekroczenia gabinetu, w którym odbywać się będzie rozmowa. Włosy powinny być uczesane starannie, w tym – jeśli są długie – powinny być związane, aby nie przeszkadzać w rozmowie, na przykład trafiając do ust. Pracodawcy zwracają również uwagę na dłonie – już na początku, w trakcie wymiany uścisku ręki czy podawania i podpisywania różnych dokumentów. Mężczyznom zaleca się ogolić zarost lub, jeżeli posiadają oni brodę, bardzo ważna jest tutaj pielęgnacja zarostu, na przykład skrócenie go i wyczesanie. O ile ważne są również kwestie zapachowe, nie należy przesadzić z doborem słodkich, uderzających perfum czy wód kolońskich – zapachy powinny być przyjemne, lecz neutralne i „nie rzucać się w nos”. Logicznymi wydają się oczywistości takie jak umycie zębów i twarzy; można wspomóc się gumą do żucia, jednak niedopuszczalne jest żucie jej w czasie rozmowy. Nie zapomnijmy o takich szczegółach, bo nawet jeżeli przegapimy coś jedynie przez nasze gapiostwo, może ono mieć negatywny wpływ na wynik końcowy rozmowy.